טחנות קצה נועדו להסיר חומר וליצור צורות ופרופילים רב מימדיים הסליל של 45 מעלות מספק פעולת חיתוך מוגברת ופינוי שבבים בהשוואה לטחנות קצה עם זוויות סליל נמוכות יותר, מכיוון שהוא מעביר חומר עודף במהירות במעלה הספירלה ומתרחק מחומר העבודה. השוק העגול מתאים למגוון מחזיקי כלים. חמישה חלילים מייצרים גימור טוב יותר מאשר פחות חלילים. (אלטין מתאים למגוון חומרים, אך טחנות קצה טיקן או לא מצופות מומלצות לעיבוד אלומיניום. אם החום לא יופחת ביעילות, קצוות החיתוך של הכלי יתעממו והצטברות חומרים נוספת יכולה להתרחש. סליל 45 מעלות מספק פעולת חיתוך יעילה ופינוי שבבים לטחינה היקפית בגימור עדין. לטחנות קצה רדיוס פינתי יש קצה מרובע עם פינות מעוגלות בשולי החיתוך כדי להפחית את השבבים ולהאריך את חיי הכלי.) תחתית הקרביד קשה יותר מפלדה מהירה או קובלט, מה שהופך אותו עמיד יותר ללבוש במהירות גבוהה ומספק חיי כלי ארוכים יותר.טחנות קצה רדיוס פינתיות כוללות קצוות חיתוך עם פינות מעוגלות כדי להפחית את השבבים ולספק חיי כלים ארוכים יותר. חיתוך קוטר סובלנות הוא +0. כלי זה מיועד לגימור היקפי. ציפוי האלטין מתנגד לחום טוב יותר מציפויי פח, טיאלן וטיקן, ומגדיל את חיי הכלי וביצועיו. יש להם קצוות חיתוך לאורך הקוטר החיצוני וחלילים שמסירים שבבים מאזור החיתוך ומאפשרים לנוזלי קירור להיכנס. לקצוות החיתוך יש תכונת הקלה ראשונית אקסצנטרית המספקת תמיכה טובה יותר מאשר הקלה שטוחה, ומפחיתה את שבירת השיניים בחומרים קשים למכונה. הוא מציע גם קשיות מוגברת בהשוואה לפח ועשוי להפחית את הצורך בחומרי סיכה על בסיס היישום.